Податки для ФОП на 2025 рік
Починаючи з 2025 року в Україні вступають у дію нові правила оподаткування для ФОП, що суттєво змінить фінансове навантаження на бізнес та приватних підприємців. Зокрема, повернулася сплата ЄСВ та військового збору, а також з'явилися нові вимоги щодо безготівкових розрахунків.
Сплата ЄСВ
Повертаються правила обов'язкової сплати ЄСВ, які діяли до 2022 року, але зі значними оновленнями. ФОПи тепер зобов'язані здійснювати ці платежі незалежно від доходу та згідно своєї податкової групи. Навіть у разі відсутності прибутку, підприємець має перерахувати встановлену суму до Пенсійного фонду. Водночас, деякі категорії підприємців ЄСВ можуть не сплачувати, а саме: підприємці, що сплачують податки за загальною системою оподаткування і не мають доходу, пенсіонери, особи з інвалідністю та наймані працівники, за яких роботодавець сам сплачує податки.
Сплата військового збору
Підпріємців всіх груп, а також тих підприємців, що знаходяться на спрощеній податковій системі тепер зобов'язують сплачувати військовий збір,. Для ФОП 1-ї та 2-ї груп розмір такого збору буде складати 10% від мінімальної зарплатні. Для 3-ї групи, ставка буде 1% від їх доходу. Нарахування буде здійснюватися щомісячно, а термін сплати - 20 число, щомісяця та протягом усього року. Для ФОП, що працюють на території України де ведуться бойові дії, пільги для військового збору ще не затверджені, але така можливість обговорюється.
Актуальні податкові ставки за групами
Перша:
- Єдиний податок: 302,80 грн.(10 % від прожиткового мінімуму - 3028 грн.)
- Військовий збір: 800 грн. (10% від мінімальної зарплатні)
- ЄСВ: 1760 грн. (22% від мінімальної зарплатні)
- Загалом: 2862,8 грн на місяць.
Друга:
- Єдиний податок: 1600 грн.
- Військовий збір: 800 грн.
- ЄСВ: 1760 грн.
- Загалом: 4160 грн на місяць.
Третя:
- Єдиний податок: 5% від доходу без ПДВ, та 3% при сплаті ПДВ
- Військовий збір: 1% від доходу
- ЄСВ: 1760 грн на місяць.
Усі ФОПи повинні встановити термінали та забезпечити можливість оплати товарів та послуг за допомогою безготівкового розрахунку, винятком є лише ті, хто працює на території нашої країни, де ведуться бойові дії,. Вимога поширюється і на підприємців з населених пунктів із чисельністю до 5 тисяч осіб. Мораторій на документальні перевірки знімається, що означає відновлення посиленого контролю податковими органами.
Щорічні зміни у податковому законодавстві значно ускладнюють умови для ФОПів, і потребують щільного підходу до грамотного та законного ведення підприємницької діяльності. Для вирішення таких питань пропонуємо відвідати Каталог ділових послуг DIPFO, в розділі “Податковий облік” ви знайдете фахівців, які можуть провести консультацію з податкових питань, ретельно оцінити фінансове навантаження вашого підприємства, та вирішити, яка форма діяльності є найбільш доцільною у нових умовах.